Κατηγορίες

Πέμπτη 12 Οκτωβρίου 2017

Άρης – Ζιελόνα Γκόρα 70-64

Πρεμιέρα με το δεξί έκανε ο Άρης στο Τσάμπιονς Λιγκ της ΦΙΜΠΑ, αφού επιβλήθηκε με 70-64 της Ζιελόνα Γκόρα στο «Nick Galis Hall». Οι «κίτρινοι» εμφανίστηκαν βελτιωμένοι στον αγώνα, σε σχέση με το πολύ κακό πρόσωπο που έδειξαν απέναντι στον Κόροιβο. Η γηπεδούχος ομάδα παίζοντας πολύ καλή άμυνα στο πρώτο ημίχρονο και όντας αποτελεσματική επιθετικά, κατάφερε να χτίσει μια διαφορά από νωρίς.

Τα 15 κλεψίματα του Άρη και τα 21 λάθη των Πολωνών ήταν καθοριστικός παράγοντας για να πάρει τη νίκη η ομάδα του Παναγιώτη Γιαννάκη, ενώ η Νταμπλούχος Πολωνίας βρέθηκε στο -18, μείωσε ως τους 5 στο τελευταίο λεπτό, αλλά δεν κατάφερε να ανατρέψει το σκορ. Πρώτος σκόρερ για τον Άρη ο Κάιλ Γουίβερ με 16 πόντους, ενώ για την Ζιελόνα 15 είχε ο Κελάτι.

Ο Άρης ξεκίνησε πολύ δυνατά τον αγώνα, καθώς στα πρώτα τρία λεπτά «έτρεξε» ένα σερί 11-0 με καλάθι του Μπένσον και τρία διαδοχικά τρίποντα από Γουίβερ (δύο) και Αθηναίου, παίζοντας παράλληλα εξαιρετική άμυνα. Οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν το πρώτο τους καλάθι με τον Ντραγκίσεβιτς στο 3´, κατέβασαν τη διαφορά κάτω από τους 10 στο 7´ με βολή του ίδιου παίκτη, όμως ο Άρης μέχρι το τέλος της περιόδου έφτασε τη διαφορά στο + 14 (24-10), εκμεταλλευόμενος τα δικά του έξι κλεψίματα και τα οκτώ λάθη της Ζιελόνα.

Οι Πολωνοί μπήκαν πιο συγκεντρωμένοι στο δεύτερο δεκάλεπτο, έβγαλαν περισσότερη ενέργεια στο παρκέ, και με ένα σερί 6-0 μείωσαν σε 24-17 ως το 13´, αναγκάζοντας τον Παναγιώτη Γιαννάκη να καλέσει τάιμ άουτ. Οι «κιτρινόμαυροι» απάντησαν με επιμέρους σκορ 9-2 σε ένα τετράλεπτο (33-19, 17´) και κράτησαν αυτό το +14 ως το τέλος του ημιχρόνου με το σκορ στο 37-23. Πρώτος σκόρερ για τον Άρη ήταν ο Γουίβερ με 14, ενώ για την Ζιελόνα 6 είχε ο Ντραγκίσεβιτς.

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με καλάθι του Μπένσον για το 39-23, ο Κελάτι με τρίποντο έκανε το 41-28 στο 24´ και στη συνέχεια ο Άρης έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 7-2 ως το 26´ (48-30),  πηγαίνοντας στο +18. Μία διαφορά που κράτησε ως το 29´ (56-38), για να μειώσει η Ζιελόνα στο τέλος του δεκαλέπτου στους 14 με δύο τρίποντα (58-44).

Στην τελευταία περίοδο η πολωνική ομάδα πλησίασε πολύ κοντά στο σκορ, αλλά δεν κατάφερε την ολική ανατροπή. Η ομάδα του Γκρόνεκ ξεκίνησε με ένα σερί 5-0 και ο Άρης απάντησε με δικό του 6-0, αφού προηγήθηκαν τρία λεπτά στα οποία η ομάδα της Θεσσαλονίκης έμεινε άποντη (64-49, 35´).
Ο Μουρ με δύο προσωπικά τρίποντα και ο Κελάτι με άλλο ένα κατέβασαν τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό (64-58, 37´). Ο Αμερικανός στη συνέχεια διαμαρτυρήθηκε για φάουλ και οι διαιτητές τον χρέωσαν με τεχνική ποινή, κάτι που εκμεταλλεύτηκαν οι γηπεδούχοι, αφού ο Αθηναίου ευστόχησε στη βολή και ο Μπελ σε άλλη μία, μετά από κερδισμένο φάουλ.

Έτσι, ο Άρης πήρε μία ανάσα, έπειτα από το 9-0 των Πολωνών (66-58). Στη συνέχεια ο Μουρ ευστόχησε για το 66-60, ο Βασιλόπουλος πέτυχε ένα τρίποντο, με τον Κόζαρεκ να απαντά με τον ίδιο τρόπο (69-63). Η Ζιελόνα μείωσε ως τους πέντε (69-64) με 1/2 βολές του Ντραγκίσεβιτς 11.8 ´´ πριν το τέλος, με τον Βασιλόπουλο να κερδίζει φάουλ μετά τη δεύτερη άστοχη βολή του παίκτη της Ζιελόνα, ευστοχώντας στη μία από τις δύο βολές και διαμορφώνοντας το τελικό σκορ στο 70-64.

Άρης (Παναγιώτης Γιαννάκης): Φλιώνης 4, Βον 6, Τσαϊρέλης, Πουλιανίτης (δεν αγωνίστηκε), Χρηστίδης, Μούρτος, Αθηναίου 13 (2), Βασιλόπουλος 13 (2), Πέτγουεϊ 3, Γουίβερ 16 (2),  Μπένσον 8, Μπελ 7.

Ζιελόνα Γκόρα (Αρτούρ Γκρόνεκ): Φλόρενς 11 (3), Μουρ 10 (2), Μάτσακ, Μοκρός, Σάβοβιτς (δεν αγωνίστηκε, λόγω τραυματισμού), Ντραγκίσεβιτς 11, Κελάτι 15 (4), Χρίτσανιουκ 7, Ζαμοΐσκι, Κόζαρεκ 10 (2).

Διαιτητές: Sasa Maricic, Boris Krejic, Zdravko Rutesic.

Σύνταξη: Χρήστος Πολυχρονίδης